Online psikolojik danışmanlık nedir?

Yazar:

Kategori:

Online psikolojik danışmanlık, (çevrim içi danışmanlık, siber danışmanlık veya e-danışmanlık olarak da ifade edilir) ruh sağlığı hizmetlerine duyulan ihtiyacın artması ve teknolojinin gündelik hayatımıza girmesi sonucuyla yükselişe geçmiştir. Son rakamlara göre kabaca 44 milyon Amerikan ruh hastalıklarından mustarip. Fakat bunlardan yaklaşık olarak 24 milyonu düzenli bir tedaviyi tercih etmiyor (veya edemiyor).1

Danışmanlık arayışının birçok sebebi var. Bunlara; Brad Pitt, Selena Gomez, Cambridge Düşesi, J.K Rowling, Jay-Z gibi ünlü yüzler ve sayısız diğerleri de dahil. Aktris Kristen Bell’in Hamaratlık üzerine yapılan bir röportajda açıkça belirttiği gibi “Nasıl bir spor salonunda bir antrenör ile çalışıyor, tarifini bilmeden bir yemeğin nasıl yapılacağını bilemiyorsanız; aynı şekilde psikolojik danışmanlık da utanılacak bir şey değil”.2

Yine de birçok yardıma ihtiyacı olan insanın buna ulaşmasını engelleyecek birçok sebep mevcut. Bu sebeplere damgalanma, ücretler ve ulaşılabilirlik de dahil. Belki de bütün bu sebeplerden dolayı, bizler, ülke olarak, ruh sağlığımız için yardım arayışımızı online ortama yönlendirdik.

Sağlık bilgileri için online ortama geçiş

Sağlığınızla ilgili herhangi bir konuda bilgi almak için artık internete bakmak alışıldık bir durum. Birkaç on yıl öncesinde, doktorun dışında dışarıdan herhangi birisinden sağlık konulu tavsiye almak duyulmamış şeydi ama artık tamimiyle normalleşti.

Elektronik posta ve internet alışverişinin ardından bu mecranın üçüncü en yaygın kullanımı sağlıkla ilgili sorulara cevap bulmakla ilgili oldu. Toplamda internete giren %80 Amerikalı bir şekilde sağlıkla ilgili şeylere bakıyor.3

Günümüzde internet sağlıkla ilgili konularda en geniş kullanılan kaynaklardan birisi olmuş durumda. Bundan dolayı zihinsel sağlığımızla ilgili konularda da bilgi almak ve bunlarla ilgili uygun hizmet araştırmak beklenmedik değil.   

Doğal olarak online danışmanlık ise kişisel olan birtakım hizmetlere duyulan ihtiyaç ile bunlara olan erişimin zorluğu arasındaki büyüyen boşluğu dolduruyor. Online bir danışman ile konuşmak tıpkı yüz yüze yapılan danışmanlıkta olduğu gibi etkili olduğu kanıtlanmıştır ve hatta yazılı ve görüntülü konuşma veya chat yapma olanaklarıyla, eskiden var olan, danışan ile danışman arasındaki birçok iletişim bariyerini de yıkabilir.

Online psikolojik danışmanlık nedir?

Online danışmanlık, yüz yüze yapılan seanslardan bekleyebileceğiniz her şeyi internet ortamına taşır. Daha düşük fiyatlara yardım arayan ve ulaşılabilirliği kolaylaştırmaya çalışan insanların sayısının artması sayesinde, psikolojideki en hızlı büyüyen yönelimlerden birisidir.

Online danışmanlık temel olarak; veri tabanında listelenmiş, siz danışanlarıyla eşleşmeyi bekleyen bir danışman ağıdır. Sürekli gidip geldiğiniz yüz yüze yapılan seansların aksine; yazıları, telefon görüşmelerini ve video aramalarını kullanarak bir online seans programı ayarlarsınız. Hangisi size ve yaşam tarzınıza uyuyorsa.

Online danışmanlar yine online olmayan danışmanlar gibi aynı zihinsel sıkıntılarla çalışırlar; ilişkiler, depresyon, anksiyete ve kişisel gelişim de dahil olmak üzere. Beraber çalışılan kişiler; evli çiftler, bekarlar, LGBTO bireyleri, meşgul girişimciler, bekar anneler, son sınıf öğrencileri kısacası nüfus içerisinde yer alan herhangi bir kişi olabilir. Eğer geleneksel yüz yüze danışmanlık seanslarına talipseniz, online olanlarına da talip olabilirsiniz demektir.

Online ve normal danışman arasındaki farklar nelerdir?

Online danışmanlıkla ilgili en sık sorulan sorulardan birisi danışmanın yetkinliğiyle ilgilidir. Online danışmanların tıpkı normal arkadaşları gibi aynı eğitim ve yeterliliğe sahip olup olmadıklarını merak edebilirsiniz. İçiniz rahat olsun ki online çalışan danışmanlar normal olanlarla aynı kabiliyettedir ve birçoğu da zaten ikisini beraber yürütürler.

Bir online veya yüz yüze olan danışmanlık arasında bunlardan alacağınız faydalar bakımından herhangi bir fark yoktur. İletişim ve fiyat bakımından online olan daha da elverişlidir. Yani bulunan farkların da online seanslar bakımından avantajlı olduğu söylenmesi gerekir. Sadece daha da artan bir şekilde ulaşılabilir olması değil aynı zamanda çok daha fazla tedavi seçeneği sunması ve durumunuza en uygun kişiyi bulabilmeniz için size son derece uygun bir ortam hazırlamasıdır.

Tedavi arayan bir danışan olarak online danışmanlık sizlere birçok danışmanın bulunduğu büyük bir veri tabanı sunmaktadır. Kişiliği, yaklaşımı ve profili ile kendiniz arasında bağlantı kurabildiğiniz bir kişi seçin. Genelde danışmanlar ile rahat olabileceğiniz bir çalışma ilişkisine ihtiyacınız vardır ve bu çalışmanın online olması durumu değiştirmez. Fakat online olanında mükemmel eşleşmeyi bulmanız daha kolaydır (ancak bu hızlı olacak anlamına gelmez).

Normal danışmanlar arasında gidip gelmek; ciddi program yapma ihtiyacı ve lojistik olarak bir uğraş gerektirir ve zaman alır. Aynı zamanda daha az seçeneğinizin olduğu bir alanda yaşıyor olabilirsiniz ve bulunduğunuz bölgeden farklı bir bölgeye ulaşım zorlayıcı olabilir. Online ortamda ise yeni bir danışmana gitmek sadece birkaç tık ile gerçekleşebilir ve her zaman başka bir seçenek vardır.

Online psikolojik danışmanlık, programınıza uyar

Online danışmanlıklar aynı zamanda meşgul programınıza yüksek oranda adapte edilebilir niteliktedir. Danışmanınızla video chat, telefon görüşmesi veya yazışma da tercih etseniz; bunu size en iyi uyan zaman için ayarlarsınız -işinize veya ailenizin programına göre bunu yapmanız gerekmez. Online danışmanlık herhangi bir yerde ve herhangi bir zamanda yapılabilir. Bir wi-fi veya telefon bağlantınız olduğu müddetçe danışmanınız ile görüşebilirsiniz demektir.

Online ortamda yardım aramak aynı zamanda utancın da aşılmasını sağlar. Utanç, maalesef söz konusu zihinsel rahatsızlıktan dolayı küçük düşmüş hissediş olarak devam edebilmektedir. Bu durum, 26 milyon kişinin zihinsel rahatsızlığı olmasına rağmen herhangi profesyonel bir yardım olmadan bunu kendi başına halletmeye çalışmasının ana sebeplerinden birisidir.

Bazıları için, bir kişi ile yüz yüze seans yapmak büyük bir zorluk, yüz kızartıcı, stres ve utanç verici olarak hissettirebilir. Telefonla veya yazı yolu ile görüşmek kişi için daha kabul edilir olabilir. Böylelikle durum, bütün o küçük düşme duygularına yol açmamış olur.

Online psikolojik danışmanlık nasıl işler?

Online danışmanlık seanslarınızı ayarlamak için dört temel adım vardır:

  • Bir hizmete kaydolmak
  • Kısa bir form doldurmak
  • Güzel bir danışman seçmek
  • İlk seansı ayarlamak

Genel olarak söylemek gerekirse online bir danışmana bir platform aracılığı ile ulaşabilirsiniz. Geniş sayıda profesyonele ulaşabileceğiniz bir veri tabanına sahip olan ve gizliliğinizi koruyan bir platform arayınız.

Kaydolma aşaması neredeyse hiç zaman almaz ve yüz yüze danışmadaki o göz korkutucu formların aksine sadece minimal düzeyde kişisel bilgi yeterlidir. Buna ek olarak, bu kaydolma aşaması bütün düşüncelerinizi açacağınız yer değildir. Onları seanslarınıza saklayın!

Kaydolduktan sonra bir kısa anketi de doldurmak için beş dakikanızı ayırın. Bu anket; eğitimi ve yaklaşımları sizin için en uygun olan danışmanları sizinle eşleştirmek içindir.

Anket de yine sadece yüzeysel istemektedir. Örneğin, online danışmanlıkta birincil amacınız nedir (ilişkimi geliştirmek, kişisel gelişim vb.)? Aynı zamanda danışmanınız ile hangi yolla iletişime geçeceğinizi de belirtmek isteyebilirsiniz (telefon, video, yazı ile).

Platforma amacınızı ve tercihlerinizi tanıttıktan sonra bir danışman seçme zamanı. Platformun neye benzediğini hayal etmenin en güzel yolu Chat Owl’a benzediğini söylemek. Sistem danışman eşleştirme hizmeti olarak iş görüyor. İhtiyaçlarınız ve amaçlarınıza odaklı olarak sizi en doğru danışman ile eşleştirmeye çalışıyor. Eşleşmeleri bulmak için listelemelere göz gezdirin.

Son adım ise chat için zaman bulmak. Sizin programınıza uyması için tasarlanmış; haftada bir, iki haftada bir veya kişi bazlı derinlemesine yapılan seanslar yanı sıra; yazışma yapabilmek için her zaman 7/24 destek seçenekleri de mevcuttur.

Bir danışman ile ofisinde buluşmak, genellikle onun ofis saatlerine göre programınızı ayarlamak anlamına gelir. Online danışmanlık dünyasında ise durum tersine işler. Sabahın erken, gecenin geç saatlerinde ya da hafta sonları ayarlamalar yapabilirsiniz. Hangisinin olacağı sizin uygunluğunuza bağlıdır.

Online psikolojik danışmanlık etkili midir?

Birçok insan önceki zamanlardan daha fazla bir şekilde ruh sağlıkları için profesyonel yardım aramakta ve birçoğu ise bu desteği online ortamdan bulmakta. Bu durum, danışmanlığın en hızlı büyüyen formlarından birisi olmakta.

Bu veya başka bir formda uzaktan gerçekleştirilen danışmanlıkların aslında on yıllardır var olduğunu biliyor muydunuz? Telefon danışmanlığının öncül versiyonları ve prototip internet chat odalarında gerçekleştirilenler buna dahildir. Yıllar önce e-posta tabanlı danışmanlıklar bile vardı. Yavaş fakat etkili.

Uzaktan danışmanlık veya tele-danışmanlık; asıl olarak; çalışanlar, okullar ve diğer bazı organizasyonlar için artan ruh sağlığı ihtiyaçlarına bir cevap verebilmek ve buradaki kişilerin bu hizmetlere olan ulaşımlarını sağlayabilmek amaçlı tasarlanmıştır.

Birçok insan bu alışıldık olmayan danışmanlık seanslarına ulaştıkça, uzmanlar bunun etkililiğini sorgulamaya başladılar. Bir psikolojik danışman, tıpkı yüz yüze olduğu gibi, online ortamda da aynı işlevi görebilir mi?

Araştırmalar online danışmanlık hakkında neler söylüyor?

Günümüzde bu alanda yapılmış olan ilk analizler online danışmanlığın işlevsel olduğunu desteklemeye devam ediyor. 1999 yıllarına geri dönersek, araştırmalar, online ve normal danışmanlığı kıyasladıklarında anksiyete tedavisinde birbirine yakın skorlar elde etmişlerdir. 2009’da yapılan bir çalışma bu danışmanlık biçimlerinin her tarzı için birbirine yakın danışan memnuniyetleri elde etmiştir. Günümüzde gerçekleştirilen çalışmalar da bu tedavi biçimlerinin sonuçlarını yine kıyaslanabilir seviyelerde buluyor.4

Bazı azınlıktaki çalışmalarda bulunan verilerde, online iletişimi kullanan kişilerin bundan rahatsız duyduğu sonuçlarının bulunduğunu söylemek de kayda değerdir. Fakat bu kişilerin online danışmanlıktan hoşlanmama durumları demografik olarak değerlendirilmelidir.

Y kuşağı, online iletişim kurmada çok daha rahatlar. Bu durum onların sıradan bir günlük parçası. 65 yaş üstü kişilerde ise online teknolojilere karşı daha az rahatlık ve uyum gözleniyor. Özellikle de bu durum zihinsel rahatsızlık tedavileriyle ilgili olduğu zaman. Bazılarının bazı yenilikçi online deneyimleri sonucu şekillenen ve bu iletişim seçeneklerine daha samimi hissetmelerini sağlayan durumlar da mevcut.

Online formatı tercih etmeyen azınlığın aksine, literatür güçlü bir şekilde online danışmanlığı yüz yüze olan seanslardan daha az stres verici olarak desteklemekte. Sonuçta ‘Online Sakinleştirici Etkisi’ lafı boşuna söylenmemekte.

92 çalışmanın ve gösterildiği ve 9000 hastanın incelendiği siber danışmanlıkla ilgili büyük bir derlemede, araştırmacılar etkililik konusunda neredeyse hiçbir fark bulamadılar. Araştırmadaki bir not şöyledir. “Çalışmaların 14’ünde rapor edilen, yüz yüze ve internet aracılığı ile gerçekleştirilenler arasındaki bir kıyaslama, etkililik hususunda herhangi bir fark ortaya çıkarmamıştır.” Bulgular online tarzdaki danışmanlıkların işe yararlığını göstermektedir.5

Online danışmanlık: Yüz yüze danışmanlık kadar, veya ondan daha iyi

Literatürden 2013’lerdeki bir derlemeye göre insanlar genellikle online danışmanları ile kurdukları ilişkinin yüz yüze olanlar kadar sağlam ve bazen daha da güçlü olduğunu söylüyorlar. Aynı zamanda önemli olarak, insanlar, en az yüz-yüze olanlar kadar, yaptıkları seansların etkilerine önem verdiklerini de belirtiyorlar.

Bilgi ve iletişim konusunda teknolojiyi gündelik kullananlar olarak, çoğumuz için, online danışmanlık geleneksel danışmanlık kadar etkili olduğunu kanıtlıyor. Çalışma sonuçları ve danışanların memnuniyetleri için bu hizmetin tipleri arasında kayda değer bir fark bulunmuyor. “Psychology at a Distance” isimli bu konudaki gündelik bir derleme konuyu “Danışanlar son derece net bir şekilde online danışmanlık hakkında pozitif değerlendirmeler veriyorlar.” şeklinde sonuçlandırıyor.

Online danışmanlığın daha kolay ulaşılabilir olduğu için daha etkili olduğu konusunda bir argüman da var. Danışmanlığa ulaşabilmek hiç ulaşamamaktan yeğdir. Uzak bölgelerde, sadece bazı küçük zihin sağlığı hizmetleri sunan yerlerde yaşayan veya çok meşgul programı olan insanlar için bir yazışma, video veya telefon ile görüşme yapmak yüz yüze seanslara uyum sağlamaktan daha kolaydır.

Online psikolojik danışmanlıktan en iyi nasıl faydalanabilirim?

Yüz yüze danışmanlıkta olduğu gibi online danışmanlıkta da başarıya ulaştıracak esas faktör sizsiniz. Sizin aktif katılımınızın ve danışmanınıza olan açıklığınızın, hedeflerinize ne kadar kolay ve çabuk ulaşacağınız konusunda önemli etkileri olacaktır. Online olsun veya olmasın, herhangi bir danışmanlık seansından önce kısa bir hazırlık yaparak sizin için önemli tecrübelerinizi hatırlayınız.

İnternet bağlantısı: Sağlıklı bir wifi veya veri bağlantınız olduğundan seans boyunca emin olunuz. İyi bir bağlantı olmaksızın hem siz hem de danışmanınızın anlamlı bir iletişim kurabilmesi çok zor olacaktır.

Dikkatinizi toplamak: Online danışmanlık için size en uygun zaman ve mekânı seçebilirsiniz. Sadece Pazartesi’den Cuma’ya ofis saatlerine takılı kalmak zorunda değilsiniz. Siz ve danışmanınız, sizin programınıza en iyi uyacak şekilde ayarlama yapmanız konusunda tamamen serbestsiniz. 

Kapalı bir yerde, evde; kişisel danışmanlıklar için dikkatinizi toplamak kolaydır fakat bazen video görüşmesi yapmak zorlayıcı olabilir. Bir şekilde, dikkatinizi topladığınız bir zaman seçeniz. Eğer o an dış dünyadan kendinizi arıtabiliyorsanız, çevrenizdeki kaosu dışarıda bırakınız ve herhangi bir kesinti olmadan seansınızı gerçekleştiriniz.

Önceden hazırlık yapın: İlk seansınız için değinmek istediğiniz ilgili meseleleriniz ile alakalı bir liste hazırlamak faydalı olur. Bazen danışma esnasında gergin, bunalmış hissetmeniz ve dikkatinizin dağılması durumlarına karşın yazılı bir kayıt çok değerli olabilir.

Hedefler: Neden yardım arıyorsunuz? Belki karmaşık bir ilişkiniz var, depresyon veya anksiyete ile mücadele etmeye çalışıyorsunuz veya herhangi bir miktarda diğer zorlayıcı ruh sağlığı durumlarından mustaripsiniz.

Tedavi arayışınızın sebepleri ve bu tedavinin nihai amacı ile ilgili danışmanınızla konuşmak, her iki taraf için de faydalı olacaktır. Tedaviniz esnasında hedefler değişebilir fakat başlangıçtaki tam bir hedef, yönünüzü çizmeniz açısından yardımcı olabilir.

Psikolojik danışmanlığın faydaları nelerdir?

Herhangi bir formdaki bir danışmanlık, birçok yarara sahiptir. Yüz yüze veya online olsun, lisanslı bir profesyonelden destek almanız; kişisel travmalarınızın, zihinsel rahatsızlıklarınızın ve daha fazlasının üstesinden gelebilmeniz için size yardımcı olabilir.

Danışmanlığın muhtemel sonuçları, ilk olarak onu arayış nedeninize göre farklılık gösterecektir. Danışmanlar sizlerin zor durumları aşabilmesi için öneriler, destekler ve yardımcı ekipmanlar sunarlar. Danışmanlık uzun vadeli bir çözüm biçimidir.

Danışmanlığın sıklıkla karşılaşılan alıntılanmış faydaları aşağıdaki gibi sıralanabilir:

İletişim Becerisi

Danışmanlar; romantik, ailevi veya profesyonel; zorlu iletişimleri yönetebilmek için destek ve öneriler sunabilir. Bu tip mevzuları nasıl farklı açılardan yaklaşılacağını, bazı acılı süreçlerin nasıl tecrübe edileceğini ve sonuçta daha iyi bir iletişim kurulabileceğini öğrenin.

Travmayla başa çıkma

Travma sıklıkla depresyona, anksiyeteye ve diğer zihinsel rahatsızlıklara sebep olabilir, TSSB (Travma Sonrası Strest Bozukluğu) gibi. Danışmanlar; depresyon ve anskiyete riskini, ilişki sıkıntılarını ve stresi azaltması için bir danışman, danışanları bir travmayı sağlıklı bir yol ile ele almak üzere eğitilmişlerdir.

Depresyonu yönetme

Depresyonun en etkili tedavi yollarından birisi bilişsel davranışçı terapidir. Araştırmalar, ilaç kadar etkili olduğunu göstermiştir – fakat sıklıkla ikisi beraber de kullanılır.5

Anksiyeteyi atlatma

Birçok farklı anksiyete türü vardır fakat bunların hepsi genel olarak korku temelli gerçekçi olmayan düşünce örüntülerini paylaşır. Danışmanlık bu negatif düşünceleri tespit edip onları değiştirebilme konusunda yardımcı olabilir. Psikolojik danışmanlık aynı zamanda stresle başa çıkabilmeniz ve gerçek dünyada oluşabilecek anksiyeteyi sağaltabilmeniz için araçlar sağlar (nefes egzersizleri ve farkındalık aktiviteleri de buna dahil olmak üzere).

Kişisel gelişim

Psikolojik danışmanlık başarıya giden yoldaki düşünsel engellerinizi irdelemenize yardımcı olur. Eğer kariyerinizde, ilişkinizde veya akademik yaşamınızda hüsrana uğramış hissediyorsanız; bu çok yalnız hissettiren bir yoldur. Size yardım etmek üzere odaklanmış bir danışman ile birlikte çalışmanız kişisel hedeflerinize ulaşmanızı, memnuniyet ve başarı hissinizi artırmanızı sağlar.

İlişkileri güçlendirme

Danışmanlık sadece kişi olarak size yardımcı olmaz; aynı zamanda ilişkilere de faydalıdır. Danışmanlık alan eşler bir diğerinin zor bir durumunu atlatması, pozitif iletişim geliştirmek ve samimiyeti derinleştirmek üzerine odaklanabilir.

Online psikolojik danışmanlığa has faydalar nelerdir?

İnsanların kişisel gelişimle, ilişkileriyle ve zihinsel sağlıkla ilgili profesyonel tavsiye aramalarının tabii ki birçok farklı sebepleri de var. Yardım aramayı seçmenizin altında yatan sebep her ne olursa olsun, ofisinde karşınızda oturan danışmandan veya online ortamdakinden bir destek alıyor olmanızın arasında bir fark yoktur.

Konu danışmanlığın faydaları olduğunda, zorlayıcı periyotların üstesinden gelmede online olan veya olmayan, hepsi değerli bir kaynaktır fakat online danışmanlık yüz yüze olanın sahip olmadığı bazı yararlara da sahiptir; bazılarını hiç düşünmemiş olabileceğiniz. Online danışmanlık net bir şekilde aşağıda sıralanan faydalara sahiptir.

Ulaşılabilirlik

Birçoğu bilindiği üzere, tüm ülke çapındaki çalışanlarda zihin sağlığı sıkıntıları vardır. Özellikle kırsal bölgelerde çok az veya hiç lisanslı psikolojik danışman bulunmamaktadır. Bulunsa bile ihtiyacınız olan hizmeti bulamayabiliyor, onlarla herhangi bir bağlantı kuramayabiliyor veya ellerindeki çok uzun listelerdeki sıranızın gelmesini bekleyebiliyorsunuz. Bekleme listeleri büyük şehirsel bölgelerde de standarttır.

Online danışmanlık ise hızlı bir şekilde bu ulaşılabilirlik problemini çözüyor. Herhangi bir bekleme listesi veya fiziksel bir mekâna gitme zorunluluğunuz yok. Issız bir adada yaşasanız dahi telefon veya internet bağlantınız olduğu sürece size yardım etmeye istekli bir dünya lisanslı uzmana ulaşabiliyorsunuz.

Online danışmanlığa ulaşılabilirlik aynı zamanda fiziksel engelli kişiler için de faydalı. İstatistikler; fiziksel engelliliğin depresyon riskini artırdığını ama yine de bu fiziksel engelin, kişiyi zihinsel sağlığı için yardım aramasından alıkoyduğunu gösteriyor.7

Eğer alışılmadık bir duruma sahipseniz bir kişi ile Skype üzerinden haberleşmek onunla buluşmak için tüm şehirde seyahat etmekten çok daha kolay olabilir. Tüm bunların üstüne, birçok ofis tekerlekli sandalyeler ve diğer benzeri araçlar için ulaşılabilir değildir ve bu durum yetkin ve ulaşılabilir bir danışman bulmayı daha da kısıtlamaktadır. Net olarak evinizde otururken bir danışman ile çalışabiliyor olmak tüm bu kötü engelleri ortadan kaldırır.

Rahat hissetmek

Ruh hastalıklarıyla ve buna tedavi aramakla ilgili duyulan utanç hızlı bir şekilde düşüyor. Ama hala utanç, birçok insanın profesyonel yardım aramaktan kaçınmasındaki önemli bir sebep. İnsanlar diğerlerinin ne düşündüğünü önemser hissedebilir veya bazı durumlarda danışma seanslarını gizli tutmayı tercih edebilirler. İşte, online danışmanlığın anonim doğasının çekici olmasındaki sebep budur.

Evinizin huzurlu ortamında bir danışman ile çalışabilmek bu gerçek (ama üzücü) stres verici durumları tedavi sürecinden siler. Kesin bir biçimde anonim olursunuz. Her ne kadar bu danışmanlıkla ilgili aslında utanacak hiçbir şey olmasa da utanç hissi tedavi için önemli bir engel teşkil etmektedir. İş ortamınızdan ayrılmadan veya ek bir ailevi programlama yükümlülüğüne girmeden yardım arayabilmek tüm işi kolay halledebilecek ilk adım olabilir.

Çekinmeme etkisi

Online danışmanlığın yüz yüze olanla karşılaştırılırken en şaşırtıcı faydalarından birisi de çekinmeme denilen bir etkidir. Teknoloji danışman ve danışan arasında daha az çekinme ve dolayısı ile de daha iyi iletişimi ortaya çıkaracak bir yeteneğe sahip görünmektedir.

En içsel mevzularınızdan ve derin kişisel konularınızdan bahsetmek kişiye güvensizlik, utanma ve çekinme duyguları getirebilir. Fakat bu negatif duygusal kısıtlayıcılar; iletişim metodu olarak telefon araması, video görüşmesi veya yazıyı kullandığınızda; daha az problem olurlar.

Bu etki zaman zaman online danışmanlık ile ilgili literatürde rapor edilmiştir, ve çoğu insanın bu tecrübeyle toplam memnuniyetleri artmış gözükmektedir. Bir rapora göre “İnterneti bir iletişim aracı olarak kullanarak insanlar daha az kısıtlanmış hissetmekte ve bu onlara daha iyi kişisel ve duygusal ifade biçimi ve kendilerini yansıtmaları için cesaret vermekte”.8

Ücretlendirme

Lisanslı bir danışmanla geleneksel yüz yüze yapılan bir buluşma 1 saatlik bir seans için 150 doların üstünde ücretlendirilebilir. Sigorta kapsamı olmadan bu danışmanlık ücreti birçok insan için ödeyebileceklerinden çok daha fazladır. İşte bu durum insanların zihin sağlıkları için tedavi aramamalarının başka bir sebebidir.

Online danışmanlık, aynı hizmeti daha düşük fiyata sunarak tedaviye olan ulaşım yolunu açmaktadır. Danışmanların bütün bir ofisi desteklemeye ihtiyaçları olmadıklarından danışanlarına bu ücretleri vermelerine de ihtiyaçları yoktur.

Online danışmanlığın ücretleri onu sağlayan kişiye göre farklılık göstermektedir fakat her zaman alışıldık ücretlerden daha az bir kısmını istedikleri görülür. Bazı online seçenekler 70 ila 80 dolar arasında değişir (Better Help & Talk Space gibi). Fakat daha uygun seçenekler de bulunmaktadır. Mesela Chat Owl; sınırsız yazı iletişiminde 39 dolar veya her konuşma seansı için 49 dolara kadar düşük ücretlendirme yapmaktadır. Aynı zamanda size o kadarda önemli olmayan meseleleriniz için seçebileceğiniz tek seferlik seans olanağı da sunmaktadır.      

Online psikolojik danışmanlık: Engelleri kaldırıyor

Online danışmanlık hala göreceli olarak yeni ve psikolojik danışmanlık alanında henüz kanıtlanmamış gözükedursun, kendisi şaşırtıcı bir şekilde güzel yapılandırılmıştır. E-posta yazışmaları, sonrasında onun video yazışmalarına evrilmesi ve cep telefonlarıyla birlikte ilk ortaya çıkması sayesinde sahip olduğu etki gücü ile online danışmanlık hala kendisini zaman zaman kanıtlamaktadır. Bütün bunlarla birlikte kendisi sıklıkla tercih edilmektedir.

Online danışmanlık, bir zihin sağlığı uzmanı ile görüşmek istemiş ama bazı kısıtlarla karşılaşmış olan insanlara her zaman yeni kapılar aralamıştır.

Hizmete ulaşmayla, astronomik danışmanlık ücretleriyle veya çok fazla utanç hissetmeyle ilgili bir sorun yaşasanız da yaşamasanız da online danışmanlık bütün bu engelleri aşmanızda yardımcı olur. Online danışmanlık, başka birisinin programına uyma zorunluluğu fikrini bir kenara atarak bunun yerine danışmanlığı sizin programınıza uydurmaktadır. İnsanların danışmanlarıyla direkt ve anlamlı olarak bağlantı kurmasını sağlamak artık hiç kimsenin hak ettiği tedavi için beklememesi gerektiği anlamına geliyor.

Referanslar

Alıntı: https://chatowl.com/online-counseling-guide/

1https://www.mhanational.org/issues/mental-health-america-adult-data

2https://www.goodhousekeeping.com/life/relationships/a32083/kristen-bell-dax-shepard-marriage-works/

3http://www.nbcnews.com/id/3077086/t/more-people-search-health-online/#.XHVsL5NKjOQ

4https://pdxscholar.library.pdx.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=1343&context=honorstheses

5https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/15228830802094429

6https://research.vu.nl/en/publications/a-meta-analysis-of-cognitive-behavioural-therapy-for-adult-depres

7https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5130183/

8https://www.researchgate.net/publication/254378109_Current_and_Future_Trends_in_Internet-Supported_Mental_Health_Interventions


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir