Harville Hendrix ile yedi soru

Yazar:

Kategori:

İmago İlişki Terapisini bulan Harville Hendrix ile konuştuk.

Yedi Soru projesi, Sevgililer Günü de yaklaştığı için müthiş bir konuk olan, uluslararası en çok satanlar listesine girmiş Hak Ettiğiniz Aşkı Yaşayın isimli kitabın yazarı ve İmago İlişki Terapisini bulan Dr. Harville Hendrix’i karşılamaktan memnuniyet duyar.

Harville Hendrix (Ph.D. Chicago Üniversitesi), Ph.D. ünvanına sahip eşi Helen Lakelly Hunt ile birlikte İmago İlişki Terapisini bulmuştur. 30 ülkede, bünyesinde bulundurduğu 2000 İmago terapisti ile eğitim, destek ve tanıtım hizmetleri sağlayan uluslararası kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Imago Relationships International’ın kurucu ortağıdır. Harville, çiftler için uluslararası kapsamda terapiler ve seminerler verir.

Harville ve Helen, Hak Ettiğiniz Aşkı Yaşayın ve uluslararası çok satanlar listesinde yerini alan İstediğiniz Aşkı Elde Etmek ve Ailede İyileştirici Sevgi isimli kitapları da dahil olmak üzere, yakın ilişkiler üzerine dokuz kitabın yazarlığını yapmıştır. Kitapları, 57’den fazla dilde yayımlanmıştır. Hendrix’in yapımcılığını üstlendiği PBS belgeseli, on yedi kere Oprah‘da olmak üzere sayısız televizyon programında ve radyo programında yayınlanmış; belgesel hakkında sayısız uluslararası gazete ve dergide yazılar yazılmıştır. Şimdi ise Psychology Today’de yer alıyor.

Peki, İmago terapisi nedir ve neden bu kadar popüler? Teori tam anlamıyla, yakın ilişkilerde çekim, çatışma ve iyileşmeyi açıklayan çok yönlü bir modeldir. Imago, tasvir (image) kelimesinin Latincesi olup, çocukluk döneminde bakımımızı üstlenen kişilerin tasvirine tekabül eder. Hendrix, “Beni yeniden bir bütün yapan şey kişinin tasviridir.” der. Çocukluk dönemimizde yarım kalan işleri tamamlamamıza yardım edecek eşler buluruz. Yetişkinlik dönemimizdeki ilişkilerimiz ve çektiğimiz zorluklar bize tanıdık gelir. Çünkü ilişkiler ve zorluklar bize çocukluk döneminde bakımımızı üstlenen kişileri hatırlatır. Bu ilişkiler bize, eski yaraları sarma ve eskiden ulaşamadığımız doyuma ulaşma fırsatı sunar. Fakat bu garanti değil; sadece bir fırsattır. Hendrix,

bilinçaltımızın, bizi canlı ve bir bütün gibi hissettiren hisleri bize geri verebilecek, çocukken bakımımızı üstelenen kişileri anımsatan kişilere ihtiyaç duyduğunu yazmıştır. Başka bir ifadeyle, eskiden bizi inciten aynı özen ve ilgi eksikliğine sahip kişiler ararız.

Yani, aşık olduğumuzda ve dünyanın çocukluk dönemimize kıyasla daha iyi bir yer olduğunu gördüğümüzde; eski aklımız bize, sonunda ihtiyaçlarımızı karşılayabilecek birini bulduğumuzu söyler. Maalesef ne olup bittiğini bilmediğimiz için, yüzeysel düşüncelerimizin altında yatan berbat gerçeği öğrendiğimizde, ilk istediğimiz şey çığlık atarak ters yöne doğru koşmak olur. (Imago web sitesinden)

Bu popüler teori, milyonlarca kişinin koşarak kitapçılara gitmesine ve binlerce terapistin sertifikalı İmago terapisti olmak için konferanslara akın etmesine neden oldu. Teori ve yöntemin destekçileri, işe yararlığını deneyimlemiş tutkulu klinik uzmanları ve danışanlar olmaya eğilimliler. Paul’un terapisti bile, tedavi için İmago’yu kullanıyor. İmago her yerde.

David D. Burns, Yedi Soru’dan En Detaylı Cevap Veren Kişi ödülünü kazanırken; Dr. Hendrix, En Kısa ve Öz Cevap Veren Kişi ödülünü kazanıyor. Dr. Hendrix’in cesurca belirttiği terapideki temel amaçlarını (4. Soru) ve terapist olmanın en zor kısmını allayıp pullayarak anlatmayışını (5. Soru) takdir ediyorum. Çift terapisinin modern ustasının kısa ve tatlı cevaplarının keyfini çıkarın ve Sevgililer Gününüz kutlu olsun.

Harville Hendrix ile Yedi Soru

1) Eğer yeni bir danışan size “Ne hakkında konuşmalıyım?” diye sorsaydı nasıl cevap verirdiniz?

Sadece çiftlerle terapi yaptığım için, hayallerindeki ilişkiyi anlatmalarını ister ve onlara ilişkileri “mükemmel” olsaydı ne tür bir evlilikleri olacağını sorardım.

2) Terapötik süreçte danışanlar için en zor olan şey nedir?

Kendilerini kabul etmemeyi ve kendilerinden nefret etmeyi bırakıp; kendilerini kabul edip sevmeye başlamak.

3) Terapistlerin yaptığı terapötik süreci kötü yönde etkileyecek hatalar nelerdir?

Danışanların, zamanlarının çoğunu kendileriyle ilgili olumsuz düşüncelerle geçirmelerine izin vermek ve çocukluk travmalarını keşfetmek için çok fazla zaman harcamak.

4) Size göre terapinin temel amacı nedir?

Peşin hükümlü düşünceleri bırakıp; başkalarıyla sürdürülebilir bir bağ kurmak, sevilmek ve kendini sevmek.

5) Terapist olmanın en zor kısmı nedir?

Danışanlar fikir ayrılığı yaşarken uyanık kalmak.

6) Terapist olmanın en eğlenceli veya ödüllendirici kısmı nedir?

Sürdürülebilir bir bağ kurmuş ve birbirlerine koşulsuz bir şekilde aşık olan bir çiftin, artık terapiye ihtiyacının kalmaması.

7) Danışanlara terapi ile ilgili vereceğiniz öneri ne olurdu?

Etkili bir terapinin kolaylaştırdığı iyileşme ve bütünlük, aşkın hizmetindedir.

***

Yazar Hakkında: Ph. D. unvanına sahip Ryan Howes, klinik psikolog, yazar, müzisyen ve Pasadena, Kaliforniya’da bulunan Fuller Psikoloji Okulu’nda profesördür.

Kaynak

https://www.psychologytoday.com/intl/blog/in-therapy/200902/seven-questions-harville-hendrix


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir