Cinsel Terapi Nedir? Cinsel Terapist Ne yapar?

Yazar:

Kategori:

Cinsel terapi, doyum verici bir cinsel ilişki yaşamakta zorlanan kişilerin, cinsel hayatlarını daha doyum verici hale getirmek için gerçekleştirilen bir psikolojik destek olarak düşünülebilir.

 • 20’li yaşlarda bir kadın erkek arkadaşıyla evlilik planı yapıyor. İlişkilerinde orgazm olamıyor ve bu nedenle ilişkisinde bir sorun olduğunu düşünüyor. Erkek arkadaşı da bu nedenle hayal kırıklığına uğruyor ve performans kaygısı duyup kendisini suçluyor.
 • 30’lu yaşlarda evleneli henüz 2 ay olmuş ve işini yeni kaybetmiş bir erkek cinsel ilişki sırasında ereksiyon sağlayamıyor. Kendisini baskı altında, sinirli ve endişeli hissediyor.
 • Genç bir çift ilişkilerinin son 3 yıl içerisinde bozulduğunu düşünüyor. İlişkideki kadın cinsel ilişkiye ilgisini kaybediyor ve orgazm olamama sorunları yaşıyor. Ayrıca hamile kalmak istiyor ve bir aile planlaması yapmadan önce bu sorunları çözmek istiyor.
 • Erken boşalma sorunu yaşayan bir adam yetersizlik hisleri nedeniyle cinsel ilişkiden kaçınıyor.

Bu vakaların her birine bakıldığında cinsel sorunların neler olduğu ilk bakışta fark edilse de, anlatılan bu vakaların paylaştığı temel şey cinsel sorunların psikolojik, ilişkisel ve fiziksel boyutlara sahip olmasıdır. Bu sorunlar ilişkideki iki taraf için de büyük sıkıntılara neden olmakta ve çiftlerin hem kendi algıları hem de gelecek algıları değişmeye başlamaktadır. Böyle bir çıkmaza ulaştığınızda çiftler arasında çatışma gerçekleşebilir. Bu çatışmalar için çözüm girişimleri başarısız olursa en iyi strateji bir uzman yardımı almaktır.

Cinsel Sorunlarla Başa Çıkabilme Konusunda Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Yukarıda sayılan örneklere bakıldığında cinsel ilişkiyi etkileyebilecek psikolojik, fiziksel ve ilişkisel faktörlerin olduğuna dikkat çekebiliriz. Fiziksel faktörler anatomik yapı, kan akışı, hastalık, ilaç kullanımı gibi problemlerden kaynaklanabilir. Cinsel öykü ve cinsel tutum gibi psikolojik faktörler de cinsel tutumu etkilemektedir. Anksiyete, depresyon, korku, endişe, suçluluk, utanç gibi cinsel davranışlarla ilişkilendirilen duygular, cinsel ilişkiden alınan zevkin veya performansın düşmesine neden olabilmektedir. Cinsel terapi ile sorunun odak noktası ve temeldeki niteliği belirlenecek, sorunlarınızı keşfetmenizi ve bunlara çözüm bulunması sağlanacaktır.

Cinsel terapi nedir?

Cinsel Terapi bireylerin veya çiftlerin, performans kaygısı veya bununla ilişkili sorunları çözmeleri konusunda yardımcı olmayı amaçlayan bir danışmanlık şeklidir.  Cinsel doyum, kişinin günlük hayatındaki fiziksel ve psikolojik doyumun önemli bir parçasıdır.  Öncelikli olarak cinsellik üzerine konuşmak ve daha ötesinde cinsel terapi almak her insan için göründüğü kadar kolay değildir. Çoğu insan yakınlarında bulunan kişilerle bile cinselliği konuşmakta zorlanırken, bunu bir yabancıya yani terapiste anlatmak kişiye garip gelebilmektedir. Ayrıca cinsel problemleri konuşmak konusundaki utanç, kişiyi cinsel terapi almaktan alıkoyuyorsa şunu bilmek önem taşımaktadır. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki; kadınların % 43’ü ve erkeklerin % 31’i cinsel işlev bozuklukları konusunda çeşitli sorunlarını uzman kişilere bildirmektedir.  Ancak terapistin bu konuda uzman olduğu ve danışanını rahatlatmanın onun görevi olduğu unutulmamalıdır.

Bu noktada cinsel terapinin, danışanlar ve danışmanlar arasında herhangi bir fiziksel temas olmadan çeşitli sözel tekniklerle gerçekleştiğini bilmek önem taşımaktadır. Ancak cinsel terapist uygulamalı olarak çeşitli ödevler verebilir ve bunu danışanların ev ortamında (mahremiyet ve güven altında) gerçekleştirmelerini ister. Terapistin verdiği ev ödevi aşağıdaki unsurları içerebilir:

 • Deneyimleme: Cinsel Terapist, cinsel hayatlarının rutin olduğunu düşünen çiftler için rutinin dışına çıkmak, arzuları arttırmak için rol yapmak, seks oyuncakları kullanmak gibi farklı aktiviteler verilebilir. Cinsel ilişki rutinini değiştirmek bu noktada temel amacı oluşturmaktadır.
 • Odakları Belirleme: Çiftlerin bu tekniği uygulayarak samimiyetin ve birbirlerine olan güven duyguların gelişimi amaçlanmaktadır. Çiftler ufak dokunuşlar ile başlayan, genital dokunmayla devam eden ve cinsel ilişki ile sonuçlanan üç aşamada ilerlemektedirler.
 • Eğitim: Kişiler cinsel ilişki konusunda farklı inançlara sahip olmuş olabilirler ve cinsel ilişki sırasında insanın anotomisi hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olmayabilirler. Terapist bu noktada danışanlarının farkındalık kazanması için çeşitli yollar geliştirirler.
 • İletişim Stratejileri:  Kişinin cinsel ilişkide ne istediği konusunda gerçekçi bilgilere sahip olması ve bunu eşlerine nasıl aktaracakları konusunda bilgi sahibi olmaları önemlidir.

Cinsel terapide tedavinin başarısı, terapist ve danışanların sürece bağlılığı ve güven ilişkisiyle bağlantılıdır. Kişiler, bireysel ya da çift olarak çaba gösterme konusunda elinden geleni yaparsa, tedavinin de başarı oranı artmaktadır. Sonuç olarak cinsel terapideki temel amaç, insanların tatmin edici bir ilişki yaşaması ve cinsel doyum için fiziksel ve duygusal olarak zorlukları aşmalarına yardımcı olmaktır.

Cinsel terapist kimdir?

Geleneksel terapi yöntemlerine bağlı olarak evlilik terapistlerinin aksine cinsel terapistler, cinsellikle ilgili terapi eğitimi almış uzman kişilerdir. Cinsel terapistler, çiftlerin ilişki durumlarını inceleyebilir veya kişinin cinsel problemleri üzerine yoğunlaşabilirler.

Cinsel terapi neden vardır?

Birçok kişi hayatının belli bir noktasında cinsellik ile ilgili çeşitli problemler yaşamaktadırlar. Bazı insanlar bu problemleri kendileri halletmeye çalışabilirler. Kişi bu noktada başarılı da olabilir başarısız da olabilir. Kişi için cinsel problemler günlük hayatını olumsuz anlamda etkileyecek düzeydeyse bir uzmandan yardım alması gerekmektedir. Cinsel terapi de tıpkı diğer psikoterapi yöntemlerine benzemektedir. Bu konuda duygularınızı, endişelerinizi ve duygularınızı konuşarak terapistinize aktarırsınız.  Terapistiniz eğer durumun çeşitli psikolojik faktörlerin dışında, fiziksel bir faktörden meydana geldiğini düşünüyorsa sizi mutlaka bir tıp doktoruna yönlendirecektir. Bundan sonraki süreçte de terapistiniz ve doktorunuzla cinsel soruna neden olabilecek fizyolojik ve psikolojik etkileri aynı anda çalışmış olursunuz.

Cinsel terapist aşağıdakilere benzer sorunlar için insanlara yardım edebilir:

Erkekler:

Cinsel istekte düşüklük

Ereksiyon olmada güçlük

Erken boşalma ya da gereğinden fazla geç boşalma sorunları

Kadınlarda:

Orgazm olmada zorluk

Seks sırasında yaşanan yoğun ağrılar ve vajinusmus

Cinsel terapiye ihtiyacım var mı?

Başka bir psikoterapötik yaklaşımın aksine cinsel terapi almanın gerekip gerekmediğini bilmenin yolu, sorunun ana kaynağını bulmaktan geçmektedir. Bu noktada sorunun temel kaynağını analiz etmelisiniz.

Eğer yaşam kaliteniz ve duygusal sağlığınız, “cinsel işlev bozukluğunuzdan” kaynaklı olarak etkileniyorsa, bir cinsel terapiste gitmeniz gerekebilir. Partnerinizle cinsel konularda iletişim kurmakta zorlanıyorsanız ve cinsel doyumunuz da bu durumdan etkileniyorsa yine cinsel terapi desteği almanız gerekebilir.

Aşağıdaki sorunların sizde yer aldığınızı düşünüyorsanız cinsel terapi desteği alabilirsiniz:

 • Cinsel istek veya cinsel uyarılma ile ilgili endişeler
 • Cinsel ilgi ya da cinsel yönelim hakkındaki eleştiriler
 • Dürtüsel cinsel davranışlar
 • Ereksiyon bozukluğu
 • Erkeklerde erken boşalma ya da geç boşalma
 • Cinsel uyarılma ile ilgili zorluk
 • Orgazma ulaşmada zorluk
 • Ağrılı ilişki
 • Vajinismus
 • Geçmiş cinsel deneyimler ya da travmalar

Birçok insan, cinsel terapi alan kişilerin büyük cinsel problemleri olduğunu düşünebilir. Ancak durum böyle değildir. Cinsel terapistler etkileşim konusunda da kişilere yardımcı olabilirler. Bu nedenle profesyonel bir yardım almadan önce büyük bir cinsel sorununuzun olmasını beklememek gerekmektedir. Böylece sorun büyümeden önce, cinsel sorununuzun başlangıçta çözüme ulaşması kişi için önem oluşturmaktadır.

Cinsel terapi ne kadar sürer?

Üç farklı problem seviyesine göre farklı tedavi süreleri gerçekleşmektedir.

 1. Örneğin genç bir kadının nasıl orgazm olacağını bilmemesi nedeniyle ilk seansa geldiğini düşünelim. Bu örnekteki genç kadın ile seans sayısı daha az sayıda gerçekleşecektir. Başka birine soramayacağınız sorunları ifade etmek(cinsel mitler, kişisel soru işaretleri vb.) gibi nedenlerle gelen kişiler için seans sayıları görece daha az olmaktadır.
 2. İlişki problemlerine dair cinsel sorunlarda tedavi süresi biraz daha uzamaktadır. Bu noktada cinsel danışmanlığın yanı sıra evlilik danışmanlığı süreci de gerçekleşmektedir.
 3. Travma, çocukluk ihmali, çocuklukta yaşanan istismar öyküleri gibi geçmiş yaşantıların neden olduğu cinsel sorunlarda süreç uzamaktadır. Bu noktada cinsel problemlere neden olan travma öyküleri de çalışılmaktadır.

Bu noktada sorunun belirlenmesi yine önem taşımaktadır. Çiftler bu özel sorunlarını tek başlarına çözemediğinde bir uzman yardımı alabilirler. Yapılan bazı araştırmalar, sorunlarını kolayca çözebilecek çiftlerin bir uzman yardımı almadan önce 6 yıl kadar beklediklerini göstermiştir. Bu nedenle sorunun belirlenmesi ve cinsel terapinin alınması, uzun süreler var olan cinsel sorunu yaşamamak için önem teşkil etmektedir.

İlk terapi seansına gelmeden önce neler yapabilirsiniz?

 • Sorunun ne zaman başladığı, ne kadar sürdüğü gibi probleminize dair ayrıntılı detaylar hakkında hazırlıklı olmak
 • Tıbbi bir sorununuz olup olmadığı hakkında bilgi
 • Stres ya da son yaşam değişikliklerine bağlı olarak anksiyete(kaygı) durumunuz
 • Aldığınız ilaçlar hakkında bilgi sahibi olmak

Cinsel sorunlar karmaşık olabilir ve terapistiniz tüm faktörler hakkında net bilgiler edinmek isteyebilir. Terapistiniz durumunuzu analiz ettikten sonra, sorununuzu ve endişelerinizi çözmek için çeşitli yolları sizinle süreç içerisinde tartışacaktır.

Cinsel ilişkinizin mahrem ve özel detaylarını ortaya çıkarmak için kendinizi rahat hissettiğiniz, gizli ve özel bir ortamda daima profesyonel bir yaklaşım beklemelisiniz. Daha sonraki süreçte terapistiniz size bir tedavi planı belirleyecektir. Bu noktada terapistinizle kurduğunuz ilişkinin süreç adına önemli olduğu unutulmamalıdır.

Süreç içerisinde partnerinizle yapabilecekleriniz

 • Ön sevişme ve cinsel ilişki sırasında neler hissettiğinize odaklanmak (dikkat teknikleri)
 • Çeşitli kaynaklardan cinsel sağlık ile ilgili bilgi edinmek ya da video izlemek
 • Cinsel mitlerin neler olduğunu anlamak ve bu mitlerin yerine daha işlevsel düşüncelerin gelmesini sağlamak

Cinsel terapi için merak edilenler

Cinsel terapi partnerimle olan ilişkimi nasıl etkiler

Cinsel terapinin temel amacı, kişinin daha sağlıklı ve daha mutlu bir cinsel hayat yaşamasıdır. Pek çok kişi cinsellik ile ilgili sorunlarını rahatça ifade edememektedir. Kişi bunu bir “cinsel terapist” ile çalışmaya başladığında, sahip olmak istediği cinsel hayatı tanımlamak ve ulaşabilmek için fırsat bulur. Cinsel terapi ile kişi vücudu ile olan ilişkisini güçlendirir ve partneriyle olan cinsel yaşantısında, cinsel doyumu yakalamış olur. Çiftler arasındaki ilişkinin önemli bir parçası olan cinsellik ile ilgili soru işaretlerin kaldırılması da ilişkiyi olumlu anlamda etkilemiş olacaktır.

Cinsel terapi profesyonel bir terapi yöntemi midir?

Daha önce cinsel terapiyi hiç duymadıysanız, terapide neler yapıldığı konusunda merak etmiş olabilirsiniz. Öncelikle cinsel terapistler tam anlamıyla profesyoneldir ve bir cinsel terapist asla sizinle fiziksel bir temas kurmayacaktır. Cinsel terapi klasik psikoterapiden çeşitli yöntemler dışında pek de farklı değildir. Odada cinsellik asla gerçekleşmez. Cinsel terapi sırasında karşılıklı olarak terapistinizle oturur ve konuşursunuz.

Cinsellik konusundaki fikirlerim değişecek mi?

Özellikle toplum içerisinde cinsellik konusu tabu olarak algılanır ve bu nedenle çok fazla söz edilmez. Kişi cinsellik hakkındaki fikirlerini medyadan ve pornografiden öğrendiğinde, gerçek dışı beklentilere sahip olabilir ve kişinin kafasında belirli kalıp yargılar yerleşebilir. Kişinin hem kendisi hem de cinsel ilişki için yanlış fikirlerinin ve beklentilerinin olması cinsel yaşamlarında çeşitli sorunlar yaşamasına neden olabilmektedir. Bu nedenle değişimin olması için ilk adım da doğru ve gerçekçi beklentilerin olmasıdır. Bir cinsel terapistin öncelikli olarak temel amacı doğru bilinen yanlışları düzelterek, danışana eğitim vermesidir. Böylece kişide gerçekçi ve doğru bilgiler oluşmuş olacaktır. Örneğin vajinal akıntının anormal olduğunu düşünen bir kadının kendisini kaygılı hissetmesi normaldir. Psikoeğitim yolu ile cinsel terapistin danışana doğru bilgiler aktarması bu kaygının azalmasını sağlayacaktır. Sonuç olarak cinsel terapi cinsel hayatınızda yapmak istediğiniz değişiklikleri gerçekleştirebilmek için ihtiyaç duyduğunuz gerçeklere sahip olmanızı sağlar.

Cinsel terapide ev ödevleri nasıl olur?

Birçok cinsel terapist, danışanlarına kendi evlerinde uygulamaları için özel egzersizler ve ev ödevleri verir(seans sırasında cinsel temas olmadığını unutmayın.) Bu noktada danışanın sorunu ve ihtiyaçlarına göre farklı mastürbasyon teknikleri, nasıl orgazm olabileceği, yatak odasındaki deneyimi arttırabilmek için çeşitli teknikler verilir.

Kişiye evde yapması için verilen egzersizlerin nedeni aslında cinselliğin biraz da pratik gerektiren bir beceri olduğudur. Bunu tıpkı hiç deneme yapmadan bisiklet sürmeye çalışan birisi olarak hayal edebiliriz. Kişi bisiklete binme konusunda pratik yapmazsa asla bisiklet kurmayı öğrenemez. Bu noktada kişinin bisiklete binmek için pratik yapması ve denemesi gerekmektedir. Cinsel terapide verilen egzersizlerin ve ev ödevlerinin amacı temel olarak budur.

Cinsel sorunlarımı anlatırken çok mu utanırım?

Öncelikle şunu kabul etmeliyiz ki cinsellik hakkında kişisel bilgilerini konuşmak çoğu insan için hiç de kolay değildir. Öncelikle karşınızda uzman bir cinsel terapist olduğunu unutmamaya çalışın. Alanında yetkin bir cinsel terapist, konuşmaları yavaş ve dikkatli bir şekilde nasıl yönlendireceğini bilir. Bu yüzden danışanın üstüne gitmez ve ondan laf almaya çalışmaz. Bu noktada süreç karşılıklı olarak ilerleyen ve alanında yetkin cinsel terapistin yönlendirmeleriyle gerçekleşen bir süreç olduğu unutulmamalıdır.

Bir cinsel terapisti nasıl bulacağım?

Cinsel terapi diğer psikoterapi yöntemlerine göre görece daha yeni bir alandır. Bu nedenle cinsel terapistlerin sayısı o kadar da çok değildir. Ancak bir cinsel terapist seçeceğiniz zaman seçici olmanız önem taşımaktadır. Bu noktada danışmanlık alacağınız terapistin cinsel terapi konusunda yetkin olması gerekmektedir. Terapistinizi seçerken alanındaki yetkinliğine göre seçim yapmanız sürecinizin daha sağlıklı geçmesini sağlayacaktır.

Cinsel terapi kimler için uygulanır?

Cinsel terapi hakkındaki doğru bilinen en büyük yanlış da sadece büyük bir sorununuz olduğunda gitmeniz gerektiğidir. Tabi ki, cinsel terapi cinsel problemlerinizi çözmenize yardımcı olabilir. Ancak seks hayatınızı iyiden daha iyiye de götürmeye yardımcı olmaktadır. Cinsel terapiye, cinsel hayatından memnun olan ancak işlerin daha da iyi gitmesi için gelen birçok kişi olabilmektedir. Bunun dışında evlilik öncesinde, herhangi bir cinsel sorunu çözmek ya da önleyici bir önlem almak için de cinsel terapi alabileceğinizi unutmayın.  Sonuç olarak cinsel terapi hayatınızın ve ilişkinizin herhangi bir anında yararlı olabileceği unutulmamalıdır.

Cinsel terapiye partnerimle beraber mi gitmeliyim?

Cinsel terapiye tek başınıza gitmenizde herhangi bir sorun yoktur. Ancak bazen cinsel sorunlar ilişki bağlamında ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle terapiye partnerinizle beraber gitmeniz daha hızlı bir şekilde yol almanızı sağlayabilir.

Siz de, cinsel terapi ve cinsel terapist odaklı düşüncelerinizi yazının yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Referanslar

1International Society for Sexual Medicine (t, y). What happens during sex therapy. www.issm.info

2Marin, V. (Eylül, 2015) What’s Sex Therapy Really Like? 7 Things To Know Before You Book An Appointment. www.bustle.com

3Marin, V. (Kasım, 2015) o We Need Sex Therapy? 11 Signs Your Relationship Could Benefit. www.bustle.com

4Mayo Clinic (Ağustos, 2017). Sex Therapy. www.mayoclinic.org

5NHS (Aralık, 2016). What does a sex therapist do? www.nhs.uk

6Pollets, D. (Eylül, 2008). Seeking Sex Therapy: A Primer. www.psychologytoday.com

7Watson, JL. (Kasım, 2012). Should We See a Sex Therapist? www.psychologytoday.com


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir