Aşk Terapisi Nedir?

Yazar:

Kategori:

Aşk, en yüksek düzeyde bağlanma hissi ile sonunda kendini sevmeye ve kabul etmeye yol açan büyüleyici bir iç huzur sağlayan duygudur. Aşk bir insana, bir fikre veya ilahi bir güce olsun fark etmez, tutkulu ve pozitif bir bağlanmayı ifade eder. Kendinizi koşulsuz olarak kabul ettiğinizde bağlandığınız bu doğal enerjiyle her şeyi ve herkesi koşulsuz olarak kabul edip pürüzsüz ve tamamen doğal, sevgi dolu bir bağlantıya doğru yol alırsınız. Kendinizi ve bir başkasını menfaatsiz ve beklentisiz kabul ettiğinizde ve sevdiğinizde, başkasının da kendisini koşulsuz olarak kabul etmesine ve kendisini sevmesine neden olursunuz ki- bu ikiniz arasındaki ilişkiyi doğal olarak iyileştirme gücüne sahip bir özelliktir. Aşk terapisi, odağına bu noktayı alır.

Aşk ile birlikte gelen en temel iki duygu; SEVGİ ve KORKU

Korku, sevgiyi önleyen ve yok olmasına neden olan en temel duygudur. Reddedilme korkusu, incinme korkusu, önceki acı deneyimlere dayanan korku, bir inanca dayanan korku ve duygusal korku. Bu korkuların hepsi aşk ile dolayısıyla sevgi ile birlikte var olan korkulardır. Her şeyin güzel gittiği bir anda, her şeyin mahvolacağına dair o bilindik korkuyu, âşık olan herkes yaşar.

Aşkın birlikte getirdiği iki temel duygunun sevgi ve korku gibi birbirinden uzak iki duygu olması da oldukça garip. Aşktan uzaklaşmadığınız zaman, aslında her zaman korku içinde yaşarsınız. İçiniz kıpır kıpırdır; ama kaybetme korkusu da vardır. Bu da kıskançlığa kadar giden bir duygular silsilesine yol açar. Bu yüzden korku, aşk terapisinde, ilişki, çift ve bireysel danışmanlıkta en çok işlenen duygulardan biridir.

Eğer şimdiye kadar vücudunuza fiziksel olarak etki eden duygusal bir reaksiyon geçirdiyseniz (örneğin kalp atışınızın hızlanması, aşırı terleme, midenizde kelebekler uçuşması gibi) farkında olmadığınız ve aslında gerçekçi olmayan bir duygu yaşıyorsunuz demektir. Aşkın sizde yarattığı bu gibi derin fiziksel belirtiler çoğalmaya başlarsa, karşınızdaki kişinin sevimsiz hareketlerini ve davranışlarını, sevimli gibi görürsünüz. Sonunda bu rüyadan uyandığınızda sizi rahatsız edici ve ezici bir duygusal tepki yaşamaya başlarsınız.

Diğer bir taraftan şunu söyleyebiliriz: Sevilmekten korktuğunuzda, başka birinin sizi gerçekten sevdiğini anlamak oldukça zor gelir. İçinizdeki bu korku kendinizi sevmeyi ve başka birinin de sizi sevmesine izin vermenizi engeller. Her bir ilişki ihtimalinde de bu bir kısır döngü halini alır. Sevdiğinizi de anlamazsınız, sevildiğinizi de. Sevdiğinizi belli edemezsiniz, karşıdaki insanın sizi sevdiğini belli etmesine de mani olursunuz.
İşte aşk terapisi tüm bu eksikliklerinizi tamamlamaya ve hatalarınızın farkına varmaya yardım eder.

Aşk terapisi nedir?

Aşk terapisi, endişe, panik, aşırı reaksiyonlar ve aşırı duyarlılıklara neden olan korkuyu keşfetmek ve işlemektir. Deneysel olarak test edilmiş ve bilimsel olarak kanıtlanmış EMDR Terapisi ve BDT gibi psikoterapi yöntemlerini kullanarak, kendi ellerinizle inşa ettiğiniz, sevmeyi ve sevilmeyi önleyici bloklarınıza odaklanıp, kendi kendinizi keşfedip iyileştirmeyi sağlamaktadır.

Kendini sevmek

Aşk terapisi en köklü korkularınızı bulmanıza ve bırakmanıza odaklanır. Böylece aşkınızı serbest bırakabilirsiniz. Aşk terapisinde öncelikle kendinizi sevmeniz sağlanır. Bu süreçten geçerken çevrenizdeki şeylerin nasıl değişeceğini görmek şaşırtıcı ve eğlenceli bir deneyim olacaktır. Kendinizi gerçekten sevdiğinizde ve kabul ettiğinizde, başkalarının sevimsiz olduklarını görmek yerine, gerçekten ilgi çeken eylemlerini görme yeteneğinizi geliştireceksiniz. Onların da yaraları olduğunu ve bu yaralardan nasıl etkilendiklerini görmeye başlayacaksınız. Sonunda da sizi ne kadar çok sevdiklerini düşünmeye başlayacaksınız. Bundan sonra onlara karşı olan tepkilerinizde net ve kolay bir şekilde karar verebilirsiniz.

Diğerlerini sevmek

Kendinizi ne kadar çok severseniz, çevrenizdeki insanların acılarına tepkisiz kalmak yerine, olumlu tepkilerle onları destekler ve onların kendilerini nasıl değiştirdiklerini görürsünüz. Bu, ilişkinizdeki karşılıklı anlayışı geliştirecektir. İlişkinizdeki değişikliği görmek istiyorsanız, başlamak için en iyi yer, sevdiğiniz kişinin eylemlerini nasıl yorumladığınızı incelemektir. Doğru yerden yaklaşmaya başladığınızda; aynı durumu nasıl daha farklı gördüğünüzü ve ilişkide bulunduğunuz kişilerin gerçekte nasıl sizi duymaya başladıklarını ve bu olumlu yaklaşıma nasıl yanıt verdiklerini görecek ve şaşıracaksınız.

Aşk terapi süreci nasıldır?

Her iki birey için de aşk terapisi süreci, üç seviye ve beş boyutta bağlantı kurmaya odaklanmaktadır.

Bağlantı Kurulan 3 Seviye

  • Seviye 1: Bir birey olarak kendinize;
  • Seviye 2: Eşinize, arkadaşlarınıza, ailenize ve bulunduğunuz topluma,
  • Seviye 3: İnandığınız her şeye (Yeryüzü, Tanrı, Ruh veya Enerji) bağlanmanıza yardımcı olmaktadır.

Aşk terapisinde bağlantının 5 boyutu

1 – Aşk Terapisinde Duygusal Boyut: Duygusal bağ, birçok açıdan Aşk Terapisinin özünde bulunur ve diğer boyutlarla iç içedir. Duygusal bağ kurmak adım adım gerçekleşir:

  • Dikkat çekme ve bedensel egzersizler ile duygularınızdan haberdar olma,
  • Duygularınızın ne olduğunu ve altında yatan sebepleri anlama (Görselleştirme, boş sandalye, Gestalt, rol oynama ve yönlendirilmiş sorular aracılığıyla yapılır),
  • Geleneksel yaşamınızda gerçekleşen tetikleyicileri ve ezici duygusal deneyimlerin, terapi süresince takip etme,
  • Mevcut duruma tepki verebilmeniz için, duygularınızın yoğun bir şekilde yaşanmasına neden olan önceki deneyimlerinizi bırakma,
  • Kendiniz ve eşiniz için nazik iletişim ifadeleri, deyimler ve zamanlamalar kullanmayı öğrenme.

2 – Aşk Terapisinde Ruhsal Boyut: Kendiniz ve duygularınızla ne kadar çok temas kurarsanız, gerçek güzellikleri ve bunun herkesle ve her şeyle bağlantısını anlamaya başlayacaksınız. Bu genellikle duygularınızda temasa geçtiğinizde, korkusuz ve koşulsuz sevgi ile nasıl iletişim kuracağınızı öğrendiğinizde gerçekleşecektir. Bu teknikle eşinizle manevi ve ruhsal olarak etkileşim kurmayı öğreneceksiniz. Popüler olan “ruh eşim” denklemini oluşturup daha mutlu olacaksınız.

3 – Aşk Terapisinin Fiziksel Boyutu: Ruhsal bağı kurduktan sonra, kendi bedeniniz ve eşinizin bedenine hem cinsel hem de duygusal olarak sahip olmayı öğreneceksiniz. Aslında doğru yolu bulduğunuzda manevi bağ ile cinsel bağın birbirinden uzak olmadığını keşfedeceksiniz. Zaten bu beş boyutun hepsi birbiriyle harmanlanan ve iç içe olan boyutlardır.

4 – Aşk Terapisinde Sosyal Boyut: Duygusal, ruhsal ve fiziksel boyutlarda başarılı olduğunuz ve eşinizle bağ kurduğunuz zaman sosyal boyutta da nasıl değişim yaşadığınızı, olayları nasıl daha pozitif değerlendirmeye başladığınızı görecek ve şaşıracaksınız. Evinde mutlu olan bir insan sosyal çevresinde neden mutsuz olsun ki?

5 – Aşk Terapisinde Entelektüel Boyut: Kendinizi her yönüyle tam olarak tanımlayacağınız ve tanıyacağınızı boyut. Entelektüel stiliniz nedir? Siyaset mi, fizik mi, finans mı, futbol mu, maneviyat mı? Şaka veya ironi yapmayı sever misiniz? Vereceğiniz cevaplarda yargılama olmayacaktır. Tamamen özgür bir şekilde kendinizi nasıl daha kolay ve mutlu ifade etmeyi seviyorsanız, o şekilde konuşacağız. Kendinizi entelektüel anlamda tanıdığınızda ve ifade etmeyi becerdiğinizde, yeni bir ilişkiye başlarken aynı ifadeleri kullanarak kendinizi daha iyi anlatır ve karşınızdakini kendinize hayran bırakırsınız.

Bu 5 boyut birlikte iken doğal bir motivasyon ve coşkulu bir heyecan kazanacaksınız.

Aşk terapisi süreci kolay mıdır?

Her zaman değil. Aşk Terapisi süreci bazen danışanların karanlık alanlarını ve bazı parçalarını gizlemelerine müsaade eder. İlk etapta kendinizle ilgili olan bu korkutucu, iç karartıcı ve kafa karıştırıcı yönlerinize bakmak zor olabilir, ancak bir kere bakmayı ve yüzleşmeyi denediğinizde ödülleri oldukça tatminkar olacaktır. Diğer taraftan bu yönlerinizi terapi süresince açmaya direnirseniz, az önceki beş boyutu gerçekleştirmeyi başaramazsınız. Hislerinizi ve ilgileriniz anlamayı reddederseniz terapiden kaçma eğilimine başvurursunuz.

Aşk terapisi oturumlarının formatı nasıldır?

İlişkisi olmayan bireylere yönelik aşk terapisi oturumları 50 dakika veya 75 dakika uzunluğunda olmaktadır. Bu oturumların odak noktası yukarıda açıklanan 3 seviye ve 5 boyutta sizin için önemli olan sevinci yaratmaktır.

Sevginin yaşanmasına engel olan blokları kaldırarak ve olumsuz etki eden tetikleyicileri bularak, geleneksel ve geleneksel olmayan yöntemleri kullanarak derin ve etkili bir değişim başlatacağız. Bilişsel Davranışçı Terapi, Psikodinamik Psikoterapi, Yolculuk, Odaklanma, Meditasyon, Ritüel, Somatik Uygulamalar, EMDR Terapisi.

Kaynak

lovetherapycenter.org


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir