Çocukluk çağı mastürbasyonu

Yazar:

Kategori:

Mastürbasyon, cinsel organın genelde orgazm oluncaya kadar uyarılmasıdır. Çocukluk dönemi mastürbasyonuerken dönem mastürbasyon olarak da isimlendirilir- ise, ergenlik döneminden önce görülen, genelde 3-4 yaşlarında başlayan, çocuğun kendi kendine bazı ritmik hareketlerle haz duygusu alması olarak tanımlanabilir.

Çocukluk dönemi mastürbasyonunda çocuklar, yetişkinlerin mastürbasyondan aldıkları haz gibi bir haz almazlar. Çocukluk dönemi mastürbasyonu daha çok çocuğun kendini rahatlatmasına yöneliktir.

Çocukluk dönemi mastürbasyonu, çocuğun genital organını uyarmasıdır. Bu durum ruh sağlığı açısından bir bozukluk/ patoloji olarak görülmemekte ve ruh sağlığı uzmanlarının rehberi olan DSM-5’te (Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve Sayısal El Kitabı, 5. Baskı) yer almamaktadır.

Çocuğunuzun Mastürbasyon Yaptığını Nasıl Anlarsınız ?

Yapılan araştırmalar göstermektedir ki, mastürbasyon yapan çocuklar sabit bir noktaya bakarlar, nefes alış-veriş hızları artabilir, yüzleri aniden kızarabilir, terlemeye başlayabilir ve ritmik bazı hareketler -sürtünme, ileri-geri ritmik hareket gibi- yapabilirler, hırıltılı sesler çıkarabilirler.

Kız çocukları erkek çocuklarından farklı olarak bacaklarını ve kasıklarını kullanarak kasılabilir ya da bacakları arasına herhangi bir obje koyarak kasılma gerçekleştirebilirler.

Mastürbasyon esnasında çocuklar, etraflarındaki uyaranları algılamayabilirler. Hayali kişilerle sessizce konuşabilirler. Genel olarak çocuklar, mastürbasyon sonrasında yorgun düşerler ve hatta uyuklayabilirler de.

Bazı mastürbasyonlar, çocuğun sağlık problemlerinden – idrar yolu enfeksiyonları, mantarlar, parazitler, lokal irritasyonlar, sünnet sonrası dönem gibi- kaynaklanabilir. Bu yüzden, çocuğunuzun mastürbasyonunun altında tıbbi bir nedenin olmadığından emin olduktan sonra psikolojik etkenleri  incelemeye yönelmelisiniz. Herhangi bir sağlık problemi sonrasında çocuğunuz kendini bu şekilde de fizyolojik acıdan uzak tutuyor olabilir.

Çocukluk Dönemi Mastürbasyonunun Nedenleri – Etkileri

Çocuklar cinsel organlarını keşfetmekle beraber onunla ilgilenmeye başlarlar. Tesadüfen cinsel organına dokunan çocuk, fizyolojik olarak uyarıldığı için bir haz duygusu yaşar.  Ancak bu duygu yetişkinlerin yaşadığı haz duygusundan çok farklıdır. Çocukların yaşadıkları haz duygusu,  annenin memesini emerken yaşadıkları haz duygusu, kendi parmaklarını emerken yaşadıkları haz duygusu, emzik emerken yaşadıkları haz duygusu, oyuncakları ağzına götürdüklerinde yaşadıkları haz duygusundan hemen hemen farksızdır. Çocuk tesadüfen bu hazzı yaşadığında bunu öğrenir ve devam ettirmeye başlar.

Çocuklar çoğunlukla kendi başlarına yalnız kaldıklarına cinsel organlarıyla oynamaya başlarlar. Çünkü anne ya da babasından gerekli fiziksel teması alamayan çocuk bunu farklı koşullar altında telafi etmeye çalışır. Ceylan ve Çetin tarafından 2015 yılında yapılan Okul Öncesi Eğitim Kurumlarına Devam Eden Çocukların Cinsel Eğitimine İlişkin Ebeveyn Görüşlerinin İncelenmesi  başlıklı araştırmada, anne ve babanın yoğun iş temposuyla çalıştığı 3 yaşındaki bir bebeğin koltuk kenarlarına sürtünerek mastürbasyon davranışı sergilemesinin çok büyük ve benzer oranlarda duygusal problemler ve ilgisizlikten kaynaklandığı gösterilmiştir.

Mastürbasyon, yani bireyin kendi kendini uyarması oldukça yaygın görülen bir davranıştır ve bu bir bozukluk değildir. Çocukların tuvalet eğitimi sırasında ya da bazı farklı sebeplerle cinsel organlarını keşfetmeleriyle beraber genital bölgelerine ilgi göstermeye başlarlar.  Bu fizyolojik gelişimin olağan bir basamağıdır.

Çocuk mastürbasyonuna kızarma, terleme, nefes nefese kalma, kalp atımında hızlanma gibi bazı fizyolojik olağan tepkiler de eşlik edebilir.  Ancak bir çocuğun aşırı mastürbasyon yapması çocuğa dönük ilginin bir anda azalması sonucu -kardeşin doğması gibi bir sebepten- oluşabileceği  gibi, bazı travmatik olaylar sonucunda da olabilir. Çünkü insanlar sosyal etkileşime açık birer varlık oldukları için özellikle de çocuklar bakım verenlerinden gerekli ilgiyi alamadıklarında böyle bir yolu tercih ediyor olabilirler. Ve bunun sonucunda da olumsuz bir davranışla bile olsa istedikleri ilgiyi almış olurlar.

Erkeklerde kızlardan daha fazla görülen ‘ocukluk çağı mastürbasyonunun, kendiliğinden geçtiğini gösteren çalışmalar da vardır.

Çocukluk çağı mastürbasyonu obsesif-kompulsif bozukluğun bir işaretçisi de olabilir. Çünkü çocuklar henüz geniş soyut düşünme becerileri geliştiremediğinden herhangi bir sorunla karşılaştıklarında bunu davranış bozukluğu olarak ortaya koyarlar ve o sorundan bu şekilde uzaklaşmaya çalışırlar.

Yazının başından beri, erken dönem mastürbasyonun normal olduğunu, bir bozukluk olmadığını dile getiriyoruz. Bununla birlikte, erken dönem mastürbasyonu, istenmeyen bazı sonuçlara yol açabileceği için, dikkate alınması gereken bir durumdur.

Çocukta mastürbasyon sonucu genital organlarında tahriş, harabiyet oluşmaya başlamışsa ya da çocuk bu davranışı her yaptığında kendinde olumsuz bazı duygular hissetmeye başlamışsa ve artık bunun farkındaysa, çocukta suçluluk duyguları gelişmeye başlamışsa, davranış çok aşırı olup artık diğer aktivitelerini etkilemeye başladıysa, aile çocuğun bu davranışı üzerinde aşırı şekilde duruyor, her fırsatta ikaz ediyorsa çocuk için zararsız olan bu davranış zararlı ve tehlikeli bir hale gelebilir.

Erken dönem mastürbasyon, çocuğun sosyal ortamlardan uzak kalmasına sebep olacak kadar sık sergileniyorsa ve bu davranış her ortamda yapılıyorsa tedavi edilmelidir.

Çocuk bazen mastürbasyon yaparken kendi bedenine zarar verici bazı davranışlar da sergileyebilir. Sürtünme yoluyla mastürbasyon yapan bir çocuk penisine zarar verebilir. Biz çocuklara tuvalet eğitimi verirken de onlara kendi bedenlerinin özel olduğunu ve yalnızca onların izni doğrultusunda bedenlerine dokunulabileceği mesajını veririz. Mastürbasyon için de benzer bir tavır takınılmalı, çocuklara bedenlerinin özel olduğu -buna mahremiyet eğitimi de diyebiliriz- söylenmeli, her ortamda ve sıkça mastürbasyon yapmanın doğru olmadığı ifade edilmelidir.

Ebeveynler Aşırı ve Sık Mastürbasyon Yapan Çocuklarına Karşı Nasıl Davranmalıdır ?

Çocuklar için neler söylediğinizden çok neler yaptığınız önemlidir. Onlar sizin sergilediğiniz tutumlar doğrultusunda kendilerine bir şema oluşturarak büyür ve gelişirler.

  • Mastürbasyon sizin çocuğunuzla iletişime geçme gündeminiz olmasın. Yani çocuk mastürbasyon yaptığında siz ona şaka yaparsanız, gülerseniz, ona ilgi gösterirseniz çocuk bundan ikincil kazanç elde edeceği için bu davranışı sık sık tekrarlama eğiliminde olacaktır. Ancak siz çocuğunuzla fiziksel ve sözel temas kurarsanız, çeşitli oyunlar aracılığı ile de onunla iletişime geçerseniz çocuk sizinle iletişime geçebilmek için farklı ve uygun olmayan yollar aramayacaktır.
  • Bu davranışından dolayı onu utandırmayın, ayıplamayın ve onun bu davranışını başkalarının bulunduğu bir ortamda anlatmayın. Unutmayın: Çocuğumuzun bedeninin sahibi biz değiliz.
  • Mastürbasyon davranışının ne zaman sergilendiğine dikkat edin. Okuldan geldikten sonra mı, odada yalnız başına kaldığında mı, duştan çıktıktan sonra mı, tuvaletini yapmadan önce mi? Bu davranışın ne zaman gerçekleştiğine dikkat ederseniz çocuğunuza o zaman dilimlerinde oyalanması için farklı etkinlikler önerebilirsiniz. Eğer okuldan geldikten sonra yalnız kaldığında mastürbasyon yapıyorsa onunla oyun oynamayı, boyama yapmayı, resim çizmeyi teklif edebilirsiniz. Oyunlar ve resimler çocuğun kendini en rahat ve en iyi ifade edebilme yoludur.
  • Hangi ortamın ve hangi uyaranların çocuğunuzda mastürbasyonu başlattığına dikkat edin. Örneğin çocuğunuz uyumadan önce yatakta mastürbasyon yapıyorsa yatakta fazla vakit geçirmeyin, yani uykuya dalmaya yakın yatağa girmeyi deneyin. Ona uyumadan önce masal okumayı ve beraber bu masal üzerinde konuşmayı teklif edin.
  • Çocuğa bu davranışıyla alakalı aşırı yüklenmeyin. Unutmayın onlar daha çocuk ve bazı şeyleri unutmaları daha kolay olabiliyor. Ancak siz her seferinde ona mastürbasyon yapmamasıyla ilgili telkinlerde bulunursanız çocuk bunu sürekli hatırlar ve yeniden mastürbasyon yapmaya yönelebilir.
  • Tüm aile üyelerinin çocuğunuzun bu davranışıyla ilgilenmesine izin vermeyin. Çünkü bu çocukta aşırı kaygı yaratabilir ve yaptığı şeyin kendisine çok zarar veren, tehlikeli bir durum olduğunu düşünüp alarm durumuna geçebilir.

Eğer çocuk çok fazla bu davranışı sergilemeye başladıysa, sosyal ortamlarda aşağılanıyorsa ve mastürbasyon yapmayı arkadaşlarıyla vakit geçirmeye tercih ediyorsa bir uzmandan destek almayı denemelisiniz. 

Çocukluk çağı mastürbasyonu ile ilgili düşüncelerinizi yazının yorum kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak
  • Özakar, S., Gözen, D. (2012). Erken Çocukluk Döneminde Mastürbasyon Sorunu Olan Çocuğa Hemşirelik Yaklaşımı. Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Dergisi, 28 (1), 113-122.
  • Aydın, M., Yılmaz, H., Kabakuş, N., Açık, Y., Ertuğrul, S. (2007). Erken Çocukluk Dönemi Mastürbasyonu Tanısı Alan Olgularımızın Sosyo-Demografik ve Klinik Özellikleri. Türkiye Klinikleri J Pediatr, 16 (1), 8-13.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir