Depresyonda Olduğumu Nasıl Anlarım?

Depresyon, günümüzde pek çok insanın yaşadığı yaygın bir ruh sağlığı sorunudur. Depresyon, sadece üzüntü veya mutsuzluk değil, aynı zamanda ilgi kaybı, umutsuzluk, suçluluk, değersizlik, uyku bozuklukları, iştah değişiklikleri, enerji düşüklüğü, konsantrasyon zorluğu, kararsızlık ve intihar düşünceleri gibi belirtilerle kendini gösteren bir psikolojik bozukluktur.

Depresyonun nedenleri tam olarak bilinmemekle birlikte, genetik, biyolojik, psikolojik ve sosyal faktörlerin etkili olduğu düşünülmektedir.

Depresyonun tedavisi ise kişiye özgü olarak belirlenir. Genellikle ilaç tedavisi ve psikoterapi birlikte uygulanır. Bazı durumlarda ise elektrokonvülsif tedavi (EKT), transkraniyal manyetik stimülasyon (TMS) veya vagus sinir stimülasyonu (VNS) gibi beyin uyarım yöntemleri de kullanılabilir.

Depresyonda olduğunu anlamak için öncelikle kendinizi iyi gözlemlemeniz gerekir. Aşağıdaki sorulara evet cevabı veriyorsanız depresyon belirtileri yaşıyor olabilirsiniz:

  • Son iki haftadır çoğu gün kendinizi üzgün, boş veya umutsuz hissediyor musunuz?
  • Son iki haftadır çoğu gün eskiden zevk aldığınız şeylere ilginizi kaybettiniz mi?
  • Son iki haftadır çoğu gün kendinizi yorgun veya bitkin hissediyor musunuz?
  • Son iki haftadır çoğu gün uyku problemleri yaşıyor musunuz? (uykuya dalamama, çok uyuma veya erken uyanma)
  • Son iki haftadır çoğu gün iştahınızda değişiklik oldu mu? (azalma veya artma)
  • Son iki haftadır çoğu gün kendinizi değersiz veya suçlu hissediyor musunuz?
  • Son iki haftadır çoğu gün konsantre olmakta veya karar vermede zorlanıyor musunuz?
  • Son iki haftadır çoğu gün hayatınıza son vermek istediğinizi veya kendinize zarar vermek için bir yol aradığınızı düşündünüz mü?

Eğer bu sorulardan beş tanesine veya daha fazlasına evet cevabı verdiyseniz depresyon tanısı alabilirsiniz. Ancak bu sorular sadece bir rehber niteliğindedir ve kesin bir tanı için bir uzmana başvurmanız gerekir. Depresyon ciddi bir hastalıktır ve tedavi edilmediği takdirde hayat kalitenizi ve sağlığınızı olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle depresyon belirtileri yaşadığınızı düşünüyorsanız vakit kaybetmeden bir psikiyatriste veya psikoloğa danışın. Unutmayın ki depresyon tedavi edilebilir bir hastalıktır ve siz yalnız değilsiniz.

Kaynak

Bu içerik Microsoft’un yapay zeka aracılığı ile üretilmiştir.

Yorum yapın